Sądowa 2/11 20-027 Lublin, Polska

hetvoldinfo@gmail.com

+48 694 706 191

NIP 9462710924

Prawidłowe rozprowadzenie ogrzewania w domu: rozdzielacze do grzejników

Na efektywność pracy instalacji centralnego ogrzewania istotny wpływ ma prawidłowe rozprowadzenie czynnika grzewczego do poszczególnych odbiorników w domu: tradycyjnych grzejników, ogrzewania płaszczyznowego, a w przypadku układu mieszanego – i do kaloryferów, i do podłogówki. Zastosowanie rozdzielacza wspiera skuteczne rozprowadzenie ciepła w instalacji. W tym artykule wyjaśniamy, jak działają rozdzielacze do grzejników i jakie jest najlepsze miejsce do ich zamontowania. Przyglądamy się również zastosowaniu rozdzielaczy w systemach hybrydowych, czyli bazujących zarówno na ogrzewaniu podłogowym, jak i na grzejnikach.

 

Zastosowanie i użycie rozdzielaczy do grzejników z ogrzewaniem podłogowym

Rozdzielacze to specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają skuteczną dywersyfikację ciepła, regulację temperatury w pomieszczeniach oraz elastyczne oddzielanie od siebie układów. Na rynku dostępne są:

  • rozdzielacze instalacyjne – proste w montażu, najczęściej spotykane w budynkach mieszkalnych, stosowane zarówno w instalacji z tradycyjnymi grzejnikami, jak i przy ogrzewaniu podłogowym, zapewniają podział na wystarczającą w większości domach ilość obiegów (ok. 10);
  • rozdzielacze kotłowe – na ogół zamontowane w kotłowniach i węzłach cieplnych. 

W instalacjach centralnego ogrzewania z tradycyjnymi grzejnikami stosowane są rozdzielacze grzejnikowe. W takim rozdzielaczu znajdują się dwie belki: jedna zasilająca i jedna powrotna, a także zawory regulacyjno-odcinające. Pozwala on na stworzenie od kilku do nawet kilkunastu pętli grzewczych. 

Natomiast instalacje ogrzewania podłogowego wymagają podłączenia specjalnych rozdzielaczy do ogrzewania płaszczyznowego, wyposażonych w zawory regulacyjne i w przepływomierze (na belce zasilającej), które mierzą wysokość strumienia wody w danej pętli grzewczej. Rozdzielacz do podłogówki umożliwia podłączenie specjalnej głowicy termostatycznej, na której sterowanie pozwala automatyka. 

Wykorzystanie w instalacji centralnego ogrzewania zarówno grzejników, jak i podłogówki (tzw. układ mieszany), wymaga zamontowania rozdzielaczy mieszanych. To wyjątkowe konstrukcje, łączące funkcjonalność obu opisanych wcześniej rodzajów: 

  • z mieszaczem pompowym z głowicą termostatyczną po stronie ogrzewania podłogowego;
  • z wkładkami do zaworów termostatycznych na belce zasilającej i zaworami odcinającymi na belce powrotnej po stronie C.O.

Podłączenie rozdzielacza pozwala na płynną współpracę grzejników z ogrzewaniem płaszczyznowym oraz upraszcza prace instalacyjne. Możliwe jest wówczas zasilanie obu układów wodą o różnych temperaturach. Przepływ wody zostaje optymalnie dostosowany. W połączeniu z nowoczesną automatyką, można realnie obniżyć koszty ogrzewania i zdecydowanie poprawić komfort cieplny.  

Zasada działania rozdzielaczy do grzejników

Rozdzielacz do grzejników Vesbo mosiężny 2-obwodowy Rozdzielacz do grzejników to swoiste „serce” układu grzewczego, odpowiadające za rozdział wody na wszystkie pętle, co przekłada się na wydajność, ekonomikę i komfort eksploatacji instalacji. Każdy rozdzielacz wyposażony jest w:

  • belki wykonane na ogół z mosiądzu lub stali nierdzewnej, rzadziej z tworzyw sztucznych,
  • zawory termostatyczne, które zapewniają automatyczną regulację pracy systemu,
  • przepływomierze, które odpowiadają za regulację przepływu wody,
  • odpowietrzniki, które służą do odpowietrzania układu,
  • zawory doprowadzające i odprowadzające czynnik grzewczy,
  • nyple redukcyjne do łączenia belki i rury.

Działanie rozdzielacza polega na takim wyregulowaniu obiegu, aby w każdej pętli grzewczej utrzymywała się identyczna temperatura. Pomiar wartości w poszczególnych pętlach i dostosowanie przepływu zapewniają przepływomierze.

Skuteczne odpowietrzenie grzejników z rozdzielaczem

Zapowietrzone grzejniki to częsty problem w domach i mieszkaniach, zwłaszcza na początku sezonu grzewczego. Zignorowanie problemu obniży efektywność całej instalacji, co może poważnie odbić się na rachunkach za ogrzewanie i doprowadzić do stopniowego niszczenia elementów systemu. Dlatego wybierając rozdzielacz do grzejników, warto zwrócić uwagę na mechanizm odpowietrzająco-spustowy, który pozwala na odprowadzenie nadmiaru powietrza z przewodów grzewczych.

Na rynku znaleźć można rozdzielacze wyposażone w odpowietrzniki automatyczne oraz w odpowietrzniki ręczne. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście wygodniejsze. Gdy w grzejniku zbierze się za dużo powietrza, dojdzie do zmiany ciśnienia wewnątrz automatycznego odpowietrznika, co spowoduje otwarcie zaworu wewnętrznego, wypuszczenie nadmiaru powietrza i ponowne, automatyczne zamknięcie zaworu. Woda nie wycieknie z instalacji.

Wykorzystanie rozdzielaczy do grzejników w układzie mieszanym

Rozdzielacze są standardem w systemach mieszanych (hybrydowych), łączących ogrzewanie podłogowe z tradycyjnymi grzejnikami. Rozdzielacz:

  • zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w obrębie całej instalacji i poszczególnych pomieszczeń;
  • odpowiada za utrzymywanie pożądanej temperatury w każdej pętli grzewczej;
  • łączy obwody grzewcze, strefy i grzejniki, tworząc jeden doskonale zintegrowany system.

Wyposażenie mieszanej instalacji grzewczej w rozdzielacz pozwala, dzięki zaworowi termostatycznemu podłączonemu do podłogówki, na wykorzystanie zimnej wody i mieszanie jej z gorącą, która dopływa do grzejników, a następnie wpuszczenie jej w podłogówkę.

Gdzie powinien być zamontowany rozdzielacz do grzejników?

Rozdzielacze montuje się w dedykowanych szafkach, zazwyczaj na wysokości ok. 40-50 cm nad poziomem podłogi, co wspiera prawidłowe odpowietrzenie instalacji. Doprowadzenia powinny mieć możliwie najkrótszą drogę do grzejników. Kompaktowe konstrukcje nowoczesnych rozdzielaczy zajmują minimum powierzchni. Lokalizację rozdzielacza najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Hetvold.pl © 2023 | All Rights Reserved