Sądowa 2/11 20-027 Lublin, Polska

hetvoldinfo@gmail.com

+48 694 706 191

NIP 9462710924

Filtry i separatory zanieczyszczeń w układach grzewczych

Jednym z istotnych a niedocenianych składników instalacji grzewczej, oprócz wszystkich zainstalowanych w niej urządzeń, jest woda. Od jej jakości w znacznym stopniu zależy wydajne funkcjonowanie urządzeń grzewczych. Dlatego producenci kotłów, ogrzewaczy, pomp ciepła, wymienników, grzejników a nawet zaworów i pomp oraz zaworów regulacyjnych często zastrzegają w instrukcjach eksploatacji że woda w układzie grzewczym powinna być „odpowiedniej” lub „zgodnej z normami”  jakości. Zapewnienie jakości wody w momencie uruchomienia instalacji jest zadaniem instalatora – posiada on odpowiednią wiedzę i narzędzia. Są to m.in.: uzdatniacze wody – zmiękczacze, demineralizatory, środki chemiczne: inhibitory korozji, preparaty biobójcze i  antyzamrożeniowe.  Ale na jak długo wystarczy uzdatnienie wody przy uruchomieniu instalacji i co dzieje się z wodą grzewczą wraz z upływem czasu?

 

Jakie problemy mogą się pojawić w zanieczyszczonej instalacji grzewczej?

Wiadomo, że w wodzie krążącej w instalacji po pewnym czasie pojawiają się zanieczyszczenia. Jeśli skutecznie nie pozbędziemy się ich to mogą pojawić się problemy, takie jak: 

  • zablokowane zawory termostatyczne,
  • zatory w rurach,
  • zablokowane kotły, wymienniki ciepła i zawory trójdrogowe,
  • nadmierne zużycie elementów pomp i uszkodzenia uszczelnień,
  • zmniejszona wydajność grzewcza.

Jakie zanieczyszczenia pojawiają się w obiegu wody CO?

Aby skutecznie radzić sobie z zanieczyszczeniami w instalacji musimy zdawać sobie sprawę, z czym mamy do czynienia i które urządzenia są najlepsze do ich usuwania. Do zanieczyszczeń pojawiających się w obiegu c.o. należą produkty korozji elementów stalowych, które osadzają się wszędzie tam, gdzie pojawia się pole magnetyczne – w pompach, elektrozaworach, itp. Inne zanieczyszczenia takie jak szlamy, drobiny piasku, a nawet zanieczyszczenia organiczne krążąc w instalacji osadzają się najczęściej w kluczowych miejscach systemu. Efekt? Nadmierne zużycie energii i ciągłe skargi użytkowników, dotyczące niskiej efektywności, awarii i usterek instalacji.

Jakie są rodzaje filtrów do wody grzewczej?

 Odpowiednio działający system grzewczy to nie tylko kwestia wydajności i komfortu, ale także starannej ochrony przed zanieczyszczeniami. Filtry do wody grzewczej odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu czystości instalacji, eliminując różnorodne zanieczyszczenia, od piasku i rdzy po inne cząstki stałe. Na rynku są dostępne różne rodzaje filtrów do wody grzewczej, takie jak osadnikowe (typu Y) i siatkowe, które różnią się w sposób, w jaki zatrzymują zanieczyszczenia. Który rodzaj filtra będzie skuteczniejszy?

Filtry osadnikowe (skośne, typu Y)

Te filtry są zaprojektowane do zatrzymywania większych cząstek stałych, takich jak piasek, glina, rdza resztki pakuł czy inne zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w wodzie. Ich zasada działania jest prosta – woda przepływa przez siatkę filtracyjną która zatrzymuje cząstki, których rozmiary są większe od oczek siatki. Ze względu na charakterystyczny kształt korpusu zawierającego ułożoną skośnie do osi filtra siatkę filtracyjną, często są nazywane filtrami skośnymi lub filtrami typu „Y” .  Konstrukcja filtra tego typu może być uzupełniona o wkład z magnesami, mówimy więc wtedy o „filtrze magnetycznym”.  

Filtry siatkowe

Są podobne w działaniu do filtrów skośnych lecz mają stosunkowo duży, siatkowy wkład filtracyjny który wyłapuje zanieczyszczenia, Jeśli filtr posiada przezroczystą obudowę, łatwiej jest ocenić stopień zanieczyszczenia filtra. Tego typu filtry mają też możliwość oczyszczania wkładu filtracyjnego bez wyjmowania go z obudowy i przerywania działania instalacji. Te sposoby to:

W filtrach z opłukiwaniem  – otwarcie zaworu lub portu spustowego na dnie naczynia filtra powoduje, że zebrane brudy spływają, również część zanieczyszczeń siatki filtracyjnej odrywa się i spływa.

W filtrach z płukaniem wstecznym – konstrukcja filtra umożliwia jednoczesne  otwarcie zaworu spustowego i odwrócenie przepływu w filtrze- wtedy strumień wody płynąc w przeciwnym kierunku odrywa zanieczyszczenia. Ta metoda jest skuteczniejsza niż opłukiwanie. Niektóre filtry posiadają dodatkowo rodzaj zgarniacza zanieczyszczeń którym w czasie płukania można usunąć z siatki mocniej w nią wbite brudy.

Po każdym czyszczeniu powodującym spust wody z obiegu, należy uzupełnić ubytek cieczy. Jednak najskuteczniej wkład filtracyjny może być oczyszczony poza obudową, przez wymycie przy pomocy delikatnej szczotki albo w myjce ultradźwiękowej. Filtr wody w układzie grzewczym ma kluczową rolę w utrzymaniu czystości wody, która krąży w systemie. Odpowiednio działający filtr zabezpiecza urządzenia grzewcze przed zanieczyszczeniami i osadami, zwiększa efektywność i żywotność układu grzewczego.

 

Czym różnią się filtry od separatorów zanieczyszczeń?

W separatorze następuje spowolnienie przepływu cieczy przez odpowiednie ukształtowanie wnętrza urządzenia lub specjalnie zaprojektowane wkładki, co  powoduje opadanie cząstek na dno  separatora, skąd mogą być później usunięte w procesie płukania/oczyszczania.

Dodatkowym zjawiskiem wspomagającym usuwanie zanieczyszczeń, może być wprowadzenie ruchu wirowego cieczy (separatory typu Vortex). Siła odśrodkowa wyrzuca cząstki cięższe od wody na zewnątrz strumienia co przyspiesza proces ich sedymentacji.

Zwiększenie skuteczności można też uzyskać dodając do separatora magnes lub  magnesy umieszczone w odpowiednich miejscach wewnątrz lub na zewnątrz obudowy, w celu przyciągania i zatrzymywania cząstek ferromagnetycznych, takich jak drobne odłamki metali czy magnetyt w postaci szlamu.

Zaletą separatora jest też brak brudzącej się siatki filtracyjnej, więc mimo dużej ilości zatrzymywanych zanieczyszczeń  opór przepływu nie wzrasta. Oczywiste jest, że urządzenie o większych wymiarach pojemnika, może gromadzić więcej zanieczyszczeń zanim trzeba je oczyścić. Dobrą praktyką jest okresowe czyszczenie filtrów lub separatorów i obserwacja ilości gromadzonych zanieczyszczeń. Jeśli jest ich niewiele, można wydłużyć okresy czyszczenia.

Separatory typu Vortex z magnesami, są jednymi z najskuteczniejszych urządzeń dbających o czystość wody w instalacji. Filtry magnetyczne, filtry zatrzymujące cząstki stałe oraz separatory są szczególnie przydatne w pompach ciepła, ponieważ pomagają w utrzymaniu czystości wody krążącej w systemie, co przekłada się na efektywność i trwałość urządzenia.

Czy można zrezygnować z filtrów siatkowych?

Filtr siatkowy  pomimo tego, że ma mniejszą pojemność na zanieczyszczenia i wymaga częściej czyszczenia ma jedną niezaprzeczalną zaletę – daje PEWNOŚĆ że przez jego oczka nie przejdą  większe zanieczyszczenia takie jak piasek, cząstki rdzy, opiłki a nawet takie elementy pozostałe po montażu instalacji jak ułamane fragmenty narzędzi czy zgubione podkładki.

Zabezpieczenie drogich urządzeń przed przedostaniem się takich niechcianych „gości” do wirnika pompy czy wymiennika ciepła rekompensuje uciążliwości obsługi. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi, najlepiej zainstalować filtr siatkowy za separatorem, gdzie będzie miał kontakt z już oczyszczoną wodą i sporadyczne acz groźne zanieczyszczenia lądujące na siatce filtra nie spowodują jego zapchania przez dłuższy czas niż gdybyśmy całe oczyszczanie wody oparli tylko na tym małym filtrze. 

Przed wyborem konkretnego filtra do pompy ciepła, zawsze zaleca się skonsultowanie się z producentem lub specjalistą ds. HVAC, aby wybrać filtr odpowiedni do konkretnych wymagań i charakterystyki systemu grzewczego.

Filtry i separatory różnią się głównie w tym, na jakiej zasadzie oddzielają zanieczyszczenia od czystego medium oraz jakie rodzaje mediów są poddawane procesowi oczyszczania. Oba są ważnymi elementami w oczyszczaniu różnych substancji i mają różnorodne zastosowania w różnych branżach i systemach.

Hetvold.pl © 2023 | All Rights Reserved