Ogrzewanie podłogowe wyposażone w zawór termostatyczny RTL zapobiega przedostawaniu się do rur medium przekraczającego dozwoloną wartość. Zakładając, że dopuszczalna temperatura posadzki wynosi 27°C, do jej uzyskania niezbędny będzie parametr grzewczy o temperaturze od 27°C do 29°C. Sprawdź, w jaki sposób stosować zawory termostatyczne RTL do instalacji ogrzewania podłogowego? Jak poprawnie montuje się zawór RTL?
Sposób montażu zaworu RTL zależy od typu zaworu, który został wybrany. W przypadku zaworu prostego lub kątowego zaleca się montaż na belce rozdzielacza. W ten sposób można wykonać nawet kilka pętli ogrzewania podłogowego (każda pętla z własnym zaworem RTL).
Ogranicznik temperatury powrotu zamontowany powinien być na powrocie z grzejnika, przy czym należy pamiętać o tym, by w systemach ogrzewczych łączących ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, obniżyć temperaturę medium do wartości wynoszącej od 27 do 29°C. Jest to wystarczający poziom, by temperatura w pomieszczeniu osiągnęła wartość 20°C. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wpięcie w system ogranicznika temperatury eliminuje konieczność zabudowy zaworu mieszającego wraz z dodatkową pompą obiegową.
Najczęściej stosuje się 2 rodzaje skrzynek z zaworem RTL:
W przypadku drugiej opcji (czujnik termostatyczny) zawór RTL w rzeczywistości składa się z dwóch zaworów. Pierwszy zawiaduje temperaturą, jaką ma przepływająca woda (czynnik grzewczy), natomiast drugi odczytuje temperaturę w pomieszczeniu. Oba zawory funkcjonują niezależnie od siebie.
W efekcie takiego rozwiązania zbyt wysoka temperatura czynnika grzewczego spowoduje odcięcie przepływu, co chroni całą instalację przed przegrzaniem.
Podłogówkę z zaworem RTL powszechnie uznaje się za prosty układ hydrauliczny, co wynika z faktu, że czynnik grzewczy zasila pętlę bez stosowania dodatkowych urządzeń. Warto przy tym pamiętać, by zawór RTL był zamontowany w jednym, najwyżej dwóch pomieszczeniach (do 20 m²). W przeciwnym wypadku temperatura podłogi będzie nierównomierna. Przy większych powierzchniach stosuje się rozdzielacz z grupą mieszająco-pompową. W każdym przypadku nie wolno zaniedbać montażu odpowietrznika.